FAIL (the browser should render some flash content, not this).

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

 

   Kiedy iść z dzieckiem do dentysty? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć sobie wielu rodziców. Lekarze wskazują, że z pierwszą wizytą u dentysty nie należy zwlekać i powinna się ona odbyć jak najwcześniej czyli w momencie pojawienia się pierwszych mlecznych ząbków u dziecka, najczęściej jest to 6 miesiąc życia. Wizyta adaptacyjna powinna mieć miejsce nie później niż do 3 roku życia.

 

   Pierwsza spotkanie z dentystą powinno mieć charakter adaptacyjny i profilaktyczny, a jego powodem nie może być stan chorobowy lub ból. Rozpoczyna się na nim stopniowe budowanie relacji lekarz-dziecko-rodzic/opiekun. Maluch powinien zapoznać sie z gabinetem, usiąść na fotelu, porozmawiać z lekarzem. Wizyta nie musi być związana z zbiegiem. Podczas niej ocenia się rozwój i stan zdrowia narządu żucia dziecka i przeprowadza edukację rodzica/opiekuna w zakresie profilaktyki próchnicy. Należy pamiętać, iż zęby mleczne są bardziej podatne na próchnicę ponieważ ich struktura i stopień zmineralizowania są słabsze niż zębów stałych. Podczas pierwszej wizyty stomatolog udziela także wskazówek dotyczących higieny jamy ustnej dziecka oraz sposobu odżywiania. Dieta powinna w miarę możliwości zawierać jak najmniej prostych węglowodanów, przy zwiększonej ilości warzyw i owoców. By zapobiec powstawaniu próchnicy butelkowej, po każdym karmieniu należy przetrzeć dziecku jamę ustną gazikiem zamoczonym w ciepłej, przegotowanej wodzie lub podać mu czystej wody do picia. Ten prosty zabieg pomoże wypłukać z jamy ustnej nadmiar węglowodanów. Nie wolno przyzwyczajać dziecka do picia słodkich napojów tuż przed snem i w nocy.

 

   Najważniejszym zadaniem jakie staje przed rodzicami jest dbanie o to by ich pociechy regularnie odwiedzały gabinet stomatologa, a gdy są już odpowiednio duże szczotkowały samodzielnie i regularnie zęby.