FAIL (the browser should render some flash content, not this).

Dzieci w większości boją się dentysty. Kilka wskazówek jak przygotować malca do wizyty?

     

 

 1. Rozmowa z dzieckiem - Przed wizytą u dentysty należy koniecznie porozmawiać z dzieckiem i szczegółowo wyjaśnić mu przebieg wizyty. Nie należy ukrywać przed nim prawdziwego powodu spotkania ze stomatologiem. Dziecko odczuwa lęk przed nieznanym, więc można powiedzieć mu, że idzie z mamą na spotkanie z nowym znajomym – dentystą, który np. sprawdzi, czy zęby są zdrowe. W sposób przystępny dla dziecka należy opowiedzieć (najlepiej ilustrując to obrazkami z książeczki lub czasopisma) o tym, jak wygląda gabinet stomatologiczny, do czego służy fotel, po co dentysta ma tyle różnych narzędzi i dlaczego tam tak dziwnie pachnie.
 2.  Zabawa w dentystę. Stwarzanie w domu atmosfery, że wizyta u stomatologa to coś strasznego, sprawi, że dziecko przejmie negatywne nastawienie rodziców i niepotrzebnie zacznie się bać. Jednym ze sposobów ograniczenia obaw jest wspólna zabawa w dentystę lub czytanie książeczek związanych z wizytą w gabinecie.
 3.  Ucz i wychowuj.W żadnym wypadku nie strasz dentystą, bólem, wizytą w gabinecie, białym fartuchem i groźnymi szczypcami. Zachęcaj dziecko do dbałości o higienę jamy ustnej. Nie obwiniaj malucha za zły stan zdrowia jego zębów. Adekwatnie do wieku i możliwości percepcyjnych wytłumacz jak ważne są zdrowe zęby i wizyty u stomatologa. Zapowiedz, że za jakiś czas znowu pójdziecie do gabinetu.
 4.  Bądź cierpliwy. Dziecko nie zawsze pewnie i od razu usiądzie na fotelu stomatologicznym.
 5.  Planowanie wizyty. Najlepsza pora na wizytę u dentysty to ten moment w ciągu dnia, w którym dziecko ma zazwyczaj najlepszy humor, nie jest śpiące ani zmęczone. Dlatego warto umawiać się na konkretną godzinę. Jeżeli czas oczekiwania w kolejce się przedłuży można zainteresować dziecko książeczką lub zabawką.
 6.  Nagroda. Zakończeniem wizyty powinna być niewielka nagroda, np. dyplom za odwagę czy wizyta w kinie. Stanowić ona będzie motywację do następnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Nagradzaj dziecko za odpowiednią postawę, za wytrwałość i odwagę, nie karć za lęk.
 7.  Pytania rodzica do stomatologa.
 • Jaki jest stan uzębienia dziecka?
 • Czy zęby i szczęki rozwijają się prawidłowo?
 • Jak dbać o higienę jamy ustnej dziecka?
 • Jaką dietę stosować dla dziecka?
 • Czy można już stosować u dziecka zabiegi profilaktyczne: lakowanie, lakierowanie?