Stomatologia Dziecięca

Pierwsza Wizyta

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

 

Kiedy iść z dzieckiem do dentysty? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć sobie wielu rodziców. Lekarze wskazują, że z pierwszą wizytą u dentysty nie należy zwlekać i powinna się ona odbyć jak najwcześniej czyli w momencie pojawienia się pierwszych mlecznych ząbków u dziecka, najczęściej jest to 6 miesiąc życia. Wizyta adaptacyjna powinna mieć miejsce nie później niż do 3 roku życia.

Pierwsza spotkanie z dentystą powinno mieć charakter adaptacyjny i profilaktyczny, a jego powodem nie może być stan chorobowy lub ból. Rozpoczyna się na nim stopniowe budowanie relacji lekarz-dziecko-rodzic/opiekun. Maluch powinien zapoznać się z gabinetem, usiąść na fotelu, porozmawiać z lekarzem. Wizyta nie musi być związana z zbiegiem. Podczas niej ocenia się rozwój i stan zdrowia narządu żucia dziecka i przeprowadza edukację rodzica/opiekuna w zakresie profilaktyki próchnicy. Należy pamiętać, iż zęby mleczne są bardziej podatne na próchnicę ponieważ ich struktura i stopień zmineralizowania są słabsze niż zębów stałych. Podczas pierwszej wizyty stomatolog udziela także wskazówek dotyczących higieny jamy ustnej dziecka oraz sposobu odżywiania. Dieta powinna w miarę możliwości zawierać jak najmniej prostych węglowodanów, przy zwiększonej ilości warzyw i owoców. By zapobiec powstawaniu próchnicy butelkowej, po każdym karmieniu należy przetrzeć dziecku jamę ustną gazikiem zamoczonym w ciepłej, przegotowanej wodzie lub podać mu czystej wody do picia. Ten prosty zabieg pomoże wypłukać z jamy ustnej nadmiar węglowodanów. Nie wolno przyzwyczajać dziecka do picia słodkich napojów tuż przed snem i w nocy.

      

Najważniejszym zadaniem jakie staje przed rodzicami jest dbanie o to by ich pociechy regularnie odwiedzały gabinet stomatologa, a gdy są już odpowiednio duże szczotkowały samodzielnie i regularnie zęby.

PRZED WIZYTĄ, czyli co możemy zrobić w domu ?

  rozmowa z dzieckiem – koniecznie poinformuj dziecko gdzie i po co idzie np. do nowego znajomego, który sprawdzi czy ząbki są zdrowe. Opowiedz, czym się zajmuje stomatolog, jak pracuje, dlaczego trzeba trzymać otwartą buzię. Rozmawiaj z dzieckiem w prosty i spokojny sposób, tak jakbyś opowiadał/a o czymś normalnym.  Nastaw dziecko pozytywnie!

    Po co? Dziecko odczuwa lęk przed nieznanym, obrazowe opisy świetnie trafią do wyobraźni małego dziecka i skutecznie mogą obniżyć poziom odczuwanego strachu.

    zabawa w dentystę – w domu, przy asyście np. mamy możecie leczyć zęby lalkom, misiom. Doskonałą zabawką może okazać się zestaw małego dentysty z ciastoliny.

  gry edukacyjne – dla starszego dziecka godne polecenia są edukacyjne gry o leczeniu zębów np. www.ciufcia.pl, www.orbitek.pl, www.colgate.com

  czytanie bajek – świetnym sposobem na oswojenie dziecka z sytuacją leczenia zębów jest czytanie bajek, w których ulubieni bohaterowie udają się właśnie do stomatologa np. „Kamyczek u dentysty”, „Julka poznaje świat. Idę do dentysty”, „Żyrafa Aldona idzie do dentysty”, „Mądra Zuzia idzie do dentysty”, czy „Ja chcę mojego zęba”. Rewelacyjnie sprawdzają się również bajki terapeutyczne „Rycerz i jego giermek” czy „ Benio u dentysty” na www.bajki-zasypianki.pl

Po co? Dziecko poznaje nowe, nieznane wydarzenia w bezpiecznej sytuacji, z rodzicem, w domu, przy swoich ukochanych zabawkach i oswaja się z nimi, zaczyna rozumieć dlaczego dzieją się poszczególne czynności.

    zakup elektrycznej szczoteczki do zębów

Po co? Aby oswoić dziecko z dźwiękiem wiertła i sposobem działania narzędzi stomatologicznych

    planowanie wizyty – jeżeli jest to możliwe zaplanuj wizytę dziecka na taką godzinę, kiedy ma potencjalnie najlepszy humor, jest wyspane i najedzone. Wyjedź kilka minut wcześniej, aby się nie spieszyć i nie denerwować.

Po co? Pośpiech i chaos zwiększa napięcie i stres, co powoduje zwiększone odczuwanie bólu.

  zabieranie dziecka do stomatologa jako obserwatora – naszego towarzysza lub przy okazji wizyty  kontrolnej starszego rodzeństwa

Po co? Autorytet starszego rodzeństwa bądź rodzica zmniejszy obawy i zdopinguje dziecko

  wizyta adaptacyjna – jeżeli jest to możliwe umów się z dzieckiem na wizytę adaptacyjną, gdzie będzie mogło oswoić się z gabinetem, narzędziami, stomatologiem. Po wizycie adaptacyjnej dziecko nie boi się już odgłosu wiertła czy ssaka, nie jest też dla niego dziwne światło lampy do utwardzania wypełnień. Pozornie zwykła zabawa w gabinecie pracuje nad zaufaniem dziecka i oswojeniem lęku.

Podczas pierwszej wizyty u stomatologa dziecko nie powinno odczuwać BÓLU ZĘBA! Więc nie dopuść do sytuacji ,że idziesz z dzieckiem do dentysty dopiero wtedy gdy boli go ząb!

W TRAKCIE WIZYTY, czyli postępowanie u dentysty

  nie używaj zwrotów „na pewno nie będzie bolało”, „nie bój się”, „ nie ma się, czego bać”, „obiecuję, że nie będzie bolało” dziecko zapamięta tylko hasło „bolało”.

  W GABINECIE NIE MÓWIMY O BÓLU!

  pozwól pracować stomatologowi,

    nie odpowiadaj za dziecko,

  – jeżeli Twoja pociecha nie poprosi Cię o to, nie trzymaj dziecka za rękę czy nogę, pozwól skupić się mu na sobie i być samodzielnym,

  jeśli Twoje dziecko boi się widoku strzykawek i narzędzi zaproponuj, żeby zamknęło oczy, a Ty spróbuj opowiedzieć mu bajkę lub odwrócić uwagę jakąś fascynującą opowieścią,

  jeśli Twoje dziecko boi się dźwięku urządzeń, przygotuj przenośny odtwarzacz, a na nim np. bajkę do słuchania.

PO WIZYCIE

  koniecznie pochwal dziecko, powiedz, jaki/a jesteś z niego dumny/a, jaki był dzielny,

  zaproponuj nagrodę np. jakąś formę wspólnego spędzenia czasu, kino, basen, spacer,

    drobna zabawka na pewno pozytywnie zmotywuje Twojego malucha do kolejnej wizyty.

CZEGO NIE WOLNO ROBIĆ

  nie opowiadaj przy dziecku strasznych historii o stomatologach

    nie strasz dziecka dentystą; „jak będziesz niegrzeczny to pójdziemy do dentysty i powyrywa Ci zęby”

    nie oszukuj dziecka, że nie będzie bolało, przygotuj go na to, że leczenie może być troszkę nieprzyjemne, ale tylko chwilkę, a potem ząbek będzie już zdrowy. Okłamywanie działa na „krótką metę”, potem dziecko nie będzie Ci wierzyć.

  nie karz dziecka, za to, że płakało na wizycie, czy się bało, to zwiększy jego lęk.

   

Konsekwencją nie wyleczenia zęba jest brak nagrody!

Dzieci obserwują nas i uczą się poprzez naśladowanie, swoim zachowaniem stymulujemy ich zachowania. Jeżeli boisz się dentysty, lepiej, żeby drugi rodzic przyszedł z dzieckiem na wizytę. Lęk bliskiej osoby jest bardzo silnie odczuwany przez dziecko. Lęk jest zaraźliwy!

Oczywiście każde dziecko jest inne i nie istnieje jeden uniwersalny sposób pracy z dziećmi. Niewątpliwie jednak  takie postępowanie w  przygotowaniu  dziecka może zaowocować sukcesem  w  gabinecie stomatologicznym oraz zmniejszeniem przeżywanego lęku u dziecka i stresu u rodzica.

Zęby mleczne trzeba leczyć?

Oczywiście, że tak! Zęby  mleczne  służą dziecku przez  okres około 10  lat.  Jest to okres czasu, który możemy wykorzystać na rozwijanie prawidłowych nawyków higienicznych,  przyzwyczajanie dziecka do regularnych kontroli uzębienia u stomatologa.  Zęby  mleczne  są słabiej zmineralizowane niż zęby  stałe i próchnica u małych dzieci postępuje  bardzo szybko.  Duże ubytki próchnicowe są często przyczyną bólu, obrzęku, mogą także zaostrzać przebieg  niektórych chorób ogólnych, np. cukrzycy, chorób  serca (chorzy powinni  mieć bezwzględnie zdrowe zęby!), Konsekwencją przedwczesnej utraty zębów mlecznych(siekaczy) są wady wymowy i (szczególnie czwórek i piątek) są wady zgryzu  co się wiąże z koniecznością leczenia ortodontycznego w  przyszłości  (a niestety leczenie takie jest długotrwałe i  wymaga dużego zaangażowania ze strony dziecka i rodziców).

Odżywianie a rozwój próchnicy

 

Dodatkowymi  czynnikami  wpływającymi  na  stan higieny  jamy  ustnej  są zbilansowana dieta i  regularne wizyty  kontrolne  u  stomatologa. Odżywianie wpływa nie tylko ogólnie –  na  cały  organizm,  ale i  na  stan uzębienia  warunkując prawidłową budowę zębów,  przyzębia, kości  szczęk ,  mięśni i narządu  żucia. Miejscowo zalegając na zębach stwarza dogodne warunki do rozwoju próchnicy.

Na co należy zwrócić uwagę w diecie dziecka?

Nade wszystko pamiętaj, że szczególnie szkodliwe dla zębów jest karmienie malucha słodkimi papkami lub podawanie do picia słodkich soków oraz podjadanie między głównymi posiłkami!!!    Słodycze i soki podawaj po  posiłku i  zaraz  umyj  dziecku zęby (ma to jeszcze  te zaletę,  że po  porządnym  obiadku malec nie pochłonie dużej ilości słodkości :).

 

Jeśli  karmisz  piersią,  pamiętaj, że mleko matki  tak  samo powoduje  próchnice, jak  inne produkty  z zawartością węglowodanów!

 

Ogranicz  częstość  spożywania słodkich przekąsek  i słodkich napojów,  nie przesładzaj pożywienia, bezpieczniejsze dla zębów jest zjedzenie jednorazowo słodyczy niż ich ciągłe „podjadanie”. Polecamy  wprowadzić sposób szwedzki – jedzenie przez dziecko słodyczy 1x w tygodniu np. w soboty. Przez cały tydzień dziecko zbiera słodycze do kolorowego pudełka i wybrany 1 dzień w tygodniu je zjada.

Zalecenia dietetyczne:

Zęby mleczne oraz nowo wyrznięte zęby stałe wymagają specjalnej opieki, ponieważ ich szkliwo jest  nie w pełni dojrzałe. Trzeba o nie szczególnie dbać zwracając uwagę na dokładne szczotkowanie oraz odpowiednią dietę bogatą w wapń, witaminy D, A, C, oraz fluor.

Należy również:

    unikać częstej  konsumpcji  soków,  napojów  owocowych gazowanych i  niegazowanych zawierających cukier; bezpieczniejsze dla zębów jest ich picie przez słomkę,

  nocą podawać dziecku tylko czysta wodę (bez cukru!),

    zniechęcać do ssania twardych cukierków i lizania lizaków powodujących długi kontakt cukru z zębami,

    ograniczać próchnicotwórcze pożywienie do czasu posiłków głównych,

  promować „bezcukrowe” słodycze.