Profilaktyka i Higiena

Profilaktyka i Higiena

 

Żebyś mógł cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem…

Żebyś mógł cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, powinieneś regularnie dbać o podstawową higienę jamy ustnej i zębów. A ta już dawno wykroczyła poza rutynowe mycie zębów „2 razy dziennie lub po każdym posiłku”. Dzisiejsza profilaktyka dentystyczna zajmuje się zapobieganiem powstawania groźnych chorób zębów i przyzębia, a przede wszystkim to podstawowy element leczenia próchnicy i paradontozy. Skuteczna profilaktyka i higiena to wielokierunkowe działanie, w skład którego wchodzi: edukacja, utrwalanie właściwych nawyków higienicznych, regularne wizyty kontrolne oraz zabiegi profilaktyczne dostosowane do wieku i problemów Pacjenta. Dzięki temu można osiągnąć doskonałe efekty w postaci zdrowego i pięknego uśmiechu.

Cordis Stomatologia oferuje:

Okresowe badania kontrolne:

Pacjentowi zgłaszającemu się po raz pierwszy do STOMATOLOGIA CORDIS zapewniamy bezpłatny przegląd stomatologiczny. Każdy Pacjent zostaje objęty indywidualnym programem profilaktyki i higieny. Na pierwszej wizycie przeprowadzamy szczegółowy wywiad, badanie stomatologiczne, instruktaż prawidłowego szczotkowania i nitkowania. Na Państwa życzenie wykonujemy zabieg oczyszczania zębów z kamienia (scaling) oraz zabieg piaskowania i fluoryzacji. Zabiegi higienizacyjne są niezbędnym warunkiem postawienia właściwej oceny stanu uzębienia i podjęcia dalszego leczenia.

Scaling - usuwanie kamienia nazębnego

Płytka bakteryjna jest wrogiem zarówno zębów jak i dziąseł. Nieusuwana płytka bakteryjna przekształca się w kamień nazębny, który prowadzić może do paradontozy, czyli chorób dziąseł, przyzębia, a w konsekwencji do rozchwiania i utraty zębów. Aby temu zapobiec, zaleca się regularne (co 6 miesięcy) zabiegi higieny polegające na usunięciu kamienia i osadu. Do bardzo dokładnego oczyszczania zębów z kamienia służą ultradźwięki. Ponieważ kamień nazębny to twarda, zmineralizowana warstwa płytki nazębnej, dlatego niemożliwe jest usunięcie złogów podczas codziennej higieny jamy ustnej. Profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego w STOMATOLOGIA CORDIS przy pomocy skalera ultradźwiękowego powoduje pękanie złogu nazębnego (kamienia), który następnie łatwo odpryskuje od czyszczonego zęba. Usuwanie kamienia przy pomocy ultradźwięków jest zabiegiem w pełni bezpiecznym i nie powoduje uszkodzeń szkliwa, gdyż kamień ulega rozkruszaniu a nie zdrapywaniu.

Piaskowanie zębów (usuwanie osadu)

Piaskowanie zębów polega na usunięciu z powierzchni zębów oraz z trudno dostępnych miejsc (przestrzenie międzyzębowe, bruzdy) osadu oraz powierzchniowych przebarwień, których nie można usunąć podczas codziennego szczotkowania. Przebarwienia powstają, najczęściej wskutek picia kawy, herbaty czy palenia tytoniu. Zabieg przeprowadza się przy pomocy piaskarki stomatologicznej, która wytwarza strumień piasku stomatologicznego, wody i powietrza pod dużym ciśnieniem i w ten sposób skutecznie usuwa osady i przebarwienia. Piaskowanie to zabieg bezpieczny i bezbolesny. Po zabiegu czyszczenia kamienia i osadu całość uzębienia polerowana jest przy użyciu specjalistycznych szczoteczek, gumek i past. Na wygładzonych powierzchniach zębów trudniej osadza się powłoka bakteryjna. Dzięki temu zęby dłużej pozostają gładkie i lśniące. Po prawidłowym oczyszczeniu zębów w gabinecie i przy systematycznym codziennym szczotkowaniu osad i kamień nazębny nie będzie miał tendencji do szybkiego odtwarzania się. Po zabiegu oczyszczone powierzchnie zębów zabezpieczamy preparatem fluorowym.

Fluoryzacja zębów

Fluoryzacja to zabieg profilaktyczny mający na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Zabieg ten polega na aplikacji znacznych dawek fluoru bezpośrednio po oczyszczaniu zębów. Wtedy fluor jest lepiej przyswajalny przez twarde tkanki szkliwa. Fluor aplikowany jest w postaci pianek fluorowych o bardzo przyjemnych smakach. Składniki mineralne fluoru wnikają głęboko w mikroskopijne uszkodzenia szkliwa. W efekcie struktura szkliwa ulega odbudowie i wzmocnieniu. Zęby zyskują ochronę przed szkodliwymi kwasami wytwarzanymi przez bakterie jamy ustnej. Dodatkowo zabieg remineralizacji szkliwa hamuje proces próchnicotwórczy i pozwala zachować zdrowe zęby przez długi czas.

Lakowanie bruzd

Lakowanie czyli uszczelnianie bruzd to metoda, którą zaleca się stosować głównie u osób młodych, gdzie bruzdy zębów trzonowych lub przedtrzonowych nie zostały jeszcze zaatakowane przez próchnicę. Lak osłania bruzdy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (np. cukrem). Zęby powinno uszczelniać się zaraz po wyrżnięciu całej powierzchni żującej. Przed samym zabiegiem bardzo dokładnie oczyszczamy dane miejsca najlepiej piaskarką. Oczyszczone i osuszone powierzchnie sprawdzamy czy nie mają próchnicy. Po tak dokładnym przygotowaniu zębów możemy przystąpić do samego zabiegu lakowania. Na wytrawioną powierzchnię aplikujemy lak bardzo dokładnie w każdą bruzdę zęba i naświetlamy ok. 40 sekund. Co pół roku kontrolujemy stan laków w zębach.

Instruktaż higieny

Podczas wizyty w gabinecie pacjent otrzymuje indywidualny instruktaż higieny. Profesjonalne usuwanie kamienia i osadu powinno się odbywać raz na 6 miesięcy. Istotną częścią profilaktyki chorób zębów i dziąseł jest również prawidłowe i systematyczne szczotkowanie zębów. Nasza wykwalifikowana higienistka pomaga dobrać odpowiednią dla pacjenta szczoteczkę i pastę do zębów. Szczotkowanie pozwala usunąć płytkę bakteryjną i resztki pokarmu jedynie z powierzchni zewnętrznych, wewnętrznych i żujących zębów. Bardzo ważne jest oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych, gdyż tam najczęściej gromadzą się bakterie prowadząc do rozwoju stanów zapalnych dziąseł oraz próchnicy. Odpowiednie nici dentystyczne pomagają oczyszczać styczne powierzchnie zębów dając uczucie świeżości i czystości. Do kompleksowej higieny jamy ustnej potrzebne są również płukanki dobierane w zależności od potrzeb pacjenta. Stosuje się je po umyciu zębów.